Price per Each
SKU
G0315.060U1
Out-of-Stock
Use: Scroll Compressor Replacement for Air Conditioning Units
Electrical Components: Run Capacitor 55mfd 440VAC, Start Capacitor 88-108 mfd 250VAC, Start Relay RVA A4IKL
Aditional Details: 1.57L PVE Oil Charge, Internal overload protector
Weight : 97.03 LBR
Model : HRP060T1LP6
UPC-EAN : 5702428225601
Scroll Compressor HRP060T1LP6 – Danfoss 121L3070
Key Features
  • Refrigerant: R407C
  • Cooling Capacity: Approx. 60,000 BTU/h (5.0 Tons)
  • Power Supply: 208-230V, 1 Phase, 60Hz
  • Oil Type: PVE, 1.57 L charge (320HV)
  • Compressor Type: Hermetic Scroll – Fixed Speed
  • Discharge Connection: 1/2 inch ODF
  • Suction Connection: 7/8 inch ODF
  • Motor Protection: Internal overload protector
  • Certifications: UL, CE, UKCA compliant
  • Max Pressure: High side 31.1 bar, Low side 26.2 bar